Laminēts stikls

Laminētos stiklus izgatavo no diviem vai vairāk stikliem, kas tiek savā starpā salīmēti ar vienu vai vairākām speciālu laminēšanas materiālu kārtām. Populārākie laminēšanas materiāli ir polivinila butirāls (PVB) un jonoplasts SentryGlas (SGP), bet ir vēl citi materiāli, piemēram, etilēnvinilacetāts (EVA), poliuretāns (PU), speciāli laminēšanas sveķi (cast in place resin - CIP) un citi. Katram no šiem materiāliem ir savas speciālās īpašības un pielietojums, tomēr galvenā kopīgā laminēto stiklu īpašība ir to uzvedība trieciena gadījumā - lamināta plēve satur stiklus kopā pat gadījumā, ja stikli saplīst. Turklāt, salīdzinot ar monolītajiem stikliem, laminētie stikli izceļas ar aizsardzību no ultravioletā starojuma un ar labāku skaņas izolāciju.

Ir iespējams izveidot visdažādākās laminēto stiklu kompozīcijas atbilstoši katras konkrētās situācijas prasībām un apstākļiem. Piemēram, dažas speciālas pielietojuma jomas dažādiem laminēšanas materiāliem:

  • EVA un CIP ļauj veidot brīnišķīgas dekoratīvas stiklu kompozīcijas ar starp stikliem ielaminētiem priekšmetiem, piemēram, izkaltētiem augiem, fotogrāfijām vai pat kafijas pupiņām;
  • PVB un EVA izmanto drošības un aizsardzības stiklojuma izgatavošanai (ar drošību domāta cilvēku pasargāšana no smagiem savainojumiem, ja stikls saplīst, un ar aizsardzību - pasargāšana no mērķtiecīga uzbrukuma, šaujamieročiem un sprādzieniem);
  • SGP ir piemērots īpaši izturīgu stiklojumu izgatavošanai;
  • PU izmanto stikla-polikarbonāta-stikla kompozītu izgatavošanai, kas ir īpaši izturīgi pret ielaušanos.

Ir vēl speciāli laminēšanas materiāli, ko izmanto ugunsizturīgu stiklu izgatavošanai, speciālas akustiskās laminēšanas plēves skaņu slāpējošo laminātu izgatavošanai utt.

Arī stiklus lamināta izgatavošanai var izvēlēties atbilstoši katrai situācijai - tonētus vai bezkrāsainus, ar pārklājumu vai bez, gludos float vai grubuļainos dekoratīvos, ar vai bez termiskās apstrādes.